27 Mayis 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

LPG'li araç kullananlar dikkat!

Akaryakıt fiyatları yüzünden Türkiye’de LPG kullanımı oldukça yaygın. Ancak bu sistem motorun ömründen yiyor. Ayrıca performans düşüyor. Zararı en aza indirmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Öncelikle gazın silindirlerde daha iyi yanmasını sağlayarak performanstaki düşüşü en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun için sistemdeki kirlenme ve tıkanmanın önüne geçmelisiniz. Yani, motorunuzun bakımına dikkat etmelisiniz.

BUJİDE ÇİFT TIRNAKLIYI TERCİH EDİN

Silindirlerde iyi yanma sağlanması için ilk olarak ateşleme sistemini, yani bujieri kontrol etmek gerekir. Özellikle tek tırnaklı bujiler yaklaşık 10 bin kilometrede bir incelenmelidir. Böylece buji üzerindeki yanmalar ve elektrot seviyesini kontrol altında tutabilirsiniz.

Ayrıca LPG’li araçlarda tek tırnaklı yerine çift tırnaklı buji kullanmak daha avantajlıdır.

HAVA FİLTRESİNİ DEĞİŞTİRMEYİ UNUTMAYIN

Motor sağlığı için hava filtresinin düzenli değiştirilmesi çok önemlidir. 5 bin – 15 bin kilometre aralığında hava filtrenizi değiştirmeniz gerekir. Yine motor yağının da düzenli olarak değiştirilmesi otogazın yağlayıcı özelliğiyle birleştiğinde motor ömrünü uzatabilir

HORTUM BAĞLANTILARI VE ELEKTRONİK PARÇALARA DİKKAT

Son olarak LPG sisteminin bakımı… Çelik alaşımlı parçalar paslanma ihtimali taşır. Bunun için tankın sık sık kontrol edilmesi gerekir. Tankın hortum bağlantıları ve elektronik parçaları da gözden geçirmekte fayda var.

BAŞKA ZARARLARI DA VAR

Peki, tüm bunları yapmazsanız başka ne olur?

Otogazlı bir araçta bakımları ihmal etmek, rölantide titreme ve soğuk havalarda geç çalışma gibi problemlere neden olabilir. Bu dan araç sahibinin canını sıkar. Çünkü bu iki problem de yakıt ve ateşleme sisteminden kaynaklanır. Dolayısıyla LPG’li bir sistemden en iyi verimi almanız için, yukarıda sayılan ‘küçük’ işlemleri ihmal etmeyin.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü